Skirtingos P2P finansavimo formos

Neseniai į rankas papuolė Kembridžo universiteto analizė: Understanding Alternative Finance. Išsamiai perskaitęs visą dokumentą supratau, kad dar labai daug nežinau apie P2P ir skirtingas šio verslo rūšis. Verslo modeliai įvairūs ir itin įdomūs, o kai kurie jų sunkiai suvokiami ir atrodo, kad yra tarsi iš science fiction filmo.

P2P Business lending. Šiuo metu pati didžiausia P2P verslo atšaka,  kurios pagalba žmonės ar juridiniai asmenys per P2P platformas skolina mažoms arba vidutinio dydžio įmonėms (SME- small and medium enterprizes). Dažniausiai ši skolinimo forma reikalauja besiskolinančios įmonės vadovo ar savininko laidavimo taip pat garantavimo nekilnuojamuoju turtu. Iš esmės, skolinimosi sąlygos yra labai panašios į tas kurios pasiekiamos tradiciniuose bankuose, tačiau besiskolinančios įmonės itin vertina P2P platformų “sufinansavimo” greitį. Taip pat, P2P skolintojai toleruoja kiek didesnę riziką nei bankai. Šiuo metu vien Jungtinėje karalystėje rinkos dydis siekia 749 milijonus svarų, o prognozuojamas augimas 2015 metams yra 250%.

Žinomiausia pavyzdžiai: www.Prosper.com , www.FundingCircle.com , http://www.ThinCats.com

P2P Invoice Trading. Sunku rasti lietuvišką atitikmenį šiam terminui. Artimiausias bankinis finansų instrumentas šiai P2P atšakai tikriausia būtų faktoringas. P2P Invoice trading suteikia galimybę mažoms ir vidutinio dydžio įmonėms parduoti savo sąskaitas faktūras kurios dar nėra apmokėtos už nedidelio dydžio nuolaidą . Tokiu būdu bendrovė greičiau sulaukia apyvartinio kapitalo savo sąskaitoje. Jei ieškotume pavyzdžio kokio tipo įmonėms tokia P2P forma galėtų būti naudinga Lietuvoje tai pirmiausia pagalvoju apie tiekėjus dirbančius su didžiaisiais prekybos tinklais. Ne paslaptis, kad 90 dienų atidėjimas yra įprasta praktika prekybos tinklams, tad tiekėjams iki pinigų sąskaitoje reikia palūkėti tikrai ne trumpą laiką. Apyvartinių lėšų trūkumas dažnai gali stipriai pakenkti įmonėms ir sulėtinti jų augimą. Invoice trading Jungtinėje karalystėje šiuo metu sudaro apie 100 milijonų svarų ir yra prognozuojamas 174% augimas 2015 metams.

Žinomiausi pavyzdžiai: www.MarketInvoice.com , www.Archover.com , www.PlatformBlack.com

Equity Crowdfunding. Tai tokia P2P forma, kurios pagalba “startuoliai” arba startup’ai mainais į savo akcijų paketą “raisin’a” lėšas investicijoms. Kol kas rinka nėra didelė, ji Jungtinėje karalystėje sudaro apie 30 miljonų svarų.

Žinomiausi pavyzdžiai: www.AssetMatch.com , www.CrowdCube.com , www.IceDragons.com

 

Pension – led funding. Tai unikali P2P forma kuri paremta savo paties verslo finansavimu naudojantis savo pačio sukauptomis pensijų lėšomis privačiuose pensijų fonduose. Kaip visi žinome, pinigus kuriuos kaupiame privačiuose pensijų fonduose, fondų valdydojai siekdami didesnės grąžos perskolina bankams, kurie vėliau skolina verslui ar žmonėms. Ši P2P forma “iškerpa” bankus ir finansuoja ne kieno nors kito verslą, o savo pačio verslą. Tokiu būdu pensiją kaupiantis žmogus gauna dvigubą naudą. Pensijų fondai taip pat pastebėjo, kad žmogus per tokį finansinį instrumentą pasiekiami rezultatai yra geresni nei įprastai. Kol kas Pension – led funding nėra populiarus ir Jungtinėje karalystėje sudaro tik 7,2 milijonus svarų, o rinkos augimas siekia vos 5% per metus. Bet kuriuo atveju, visa schema atrodo kaip iš fantastikos srities ir lažinuosi artimiausius 20 metų Lietuvoje nematysime nieko panašaus.

Reward based CrowdFunding. Bus lengviau suprasti šią P2P formą jei aplankysite tinklalapį www.KickStarter.com Tai tinklalapis skirtas pristatyti beprotiškiausias savo idėjas. Jei jūsų idėja lankytojams pasirodys įdomi(rasite bendraminčių) mainais į sukurtą produktą surinksite pinigų idėjos įgyvendinimui.

Nuostabus pavyzdys: Pilietis Romas Zabarauskas surinko 20 tūkstančių dolerių savo kuriamam filmui “You can’t escape Lithuania”. Savo filmą jis pristatė taip: You Can’t Escape Lithuania is a feature film about a fictional version of me, a gay filmmaker from Europe. And I’m going naked for it.

You Can’t Escape Lithuania is a feature film about a fictional version of me, a gay filmmaker from Europe. And I’m going naked for it.

Atrodo, kad žodis Gay ir Naked buvo raktiniai žodžiai ieškant bendraminčių, bet who cares, 20 tūkstančių dolerių kišenėje.

https://www.kickstarter.com/projects/romaszabarauskas/you-cant-escape-lithuania?ref=nav_search

Žinomiausi pavyzdžiai: http://www.KickStarter.com

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s