Investicijų skaičiuoklė

Tarpusavio skolinimo rinka ir joje veikiantys operatoriai vis dar yra naujas ir dar ne visiems pažįstamas vaisius gausiame įvairių investicijų tipų asorti. Akivaizdu tai, kad investuotojai noriai ir drąsiai išbando alternatyvias investavimo formas. Trys Lietuvoje veikiančios platformos jau sufinasavo kiek daugiau negu 5 mln. eurų. Pripažinkime, 5 milijonai eurų nėra taip jau mažai.

Taip pat tiesa yra ir tai, kad investuotojai vis dar nežino, kuri platforma jiems yra priimtiniausia ir kuri generuoja didžiausią grąžą. Nežinojimo priežastys yra įvairios – per trumpa investicijų istorija, skirtingai atvaizduojama statistika ar tiesiog trūksta žinių, kaip tarpusavyje palyginti skirtingas investicijas.

Labai norime padėti investuotojams susigaudyti kaip iš tikrųjų sekasi jūsų investicijoms. Dėl to, paprašiau FinBee operacijų vadovo paruošti skaičiuoklę, kurioje paprasti investuotojai galėtų suvesti skirtingose platformose atliktas investicijas į vieną vietą ir realiai pamatyti, kaip gi iš tikrųjų sekasi.

Ačiū Dariui!

Skaičiuoklę galite parsisiųsti čia: Investicijų skaičiuoklė

DN
FinBee operacijų ir rizikos valdymo vadovas Darius Noreika

“Skaičiuoklę sudaro trys atskiros dalys:

  1. Paskolos grafiko skaičiuoklė skirta pasiskaičiuoti paskolos grąžinimų grafiką anuiteto metodu. Įvedę keturis skaičius (paskolos sumą, metinę palūkanų normą, paskolos terminą ir įnašą į kompensacinį (garantinį) fondą, matysite, kokių įmokų galite tikėtis kas mėnesį, kokio maksimalaus pelno galite tikėtis, jeigu paskola bus pilnai grąžinta, matysite metinę grąžą nereinvestuojant gautų įmokų bei XIRR metodu apskaičiuotą grąžą.

Anuitetas yra paskolos grąžinimo metodas, kada paskolos gavėjas kas mėnesį moką vienodo dydžio įmokas. Kiekvieną įmoką sudaro palūkanos ir grąžinama paskolos dalis (Įmoka = Palūkanos + paskolos grąžinimas), tačiau kiekvienoje įmokoje palūkanų ir grąžinamos paskolos dalies proporcija skiriasi. Kadangi palūkanos skaičiuojamos nuo paskolos likučio, pirmose įmokose didesnę dalį sudaro palūkanos, kadangi paskolos likutis būna didelis. Su kiekviena įmoka grąžinama dalis paskolos, todėl paskolos likutis kiekvieną mėnesį mažėja. Mažėjant paskolos likučiui, mažėja mokama palūkanų suma, tačiau kadangi įmokos dydis nesikeičia, su kiekviena kita įmoka grąžinama paskolos dalis didėja. Taip paskola per visą terminą suamortizuojama iki 0 (visa paskola grąžinama davėjui).

Metinė grąža nereinvestuojant gautų įmokų parodo Jūsų uždarbį, kurio galite tikėtis, jeigu išdavęs paskolą gautų įmokų (paskolos gražinimų su palūkanomis) neperskolinsite. Metinė grąža nereinvestuojant yra mažesnė negu metinė paskolos palūkanų norma, kadangi paskolai amortizuojantis ne visi pinigai yra paskolinti, o palūkanos uždirbamos tik nuo paskolintų pinigų.

Metinė grąža reinvestuojant tik paskolos grąžinimus bus lygi metinei paskolos palūkanų normai. Tai galioja tik su prielaida, kad paskolos grąžinimai reinvestuojami (perskolinami) už tą pačią palūkanų normą kaip paskola, kurios gautą įmoką perskolinate. Tarkime, suteikėte paskolą už 27% metinių palūkanų. Jeigu visus paskolos grąžinimus perskolinsite už 27% metinių palūkanų, o gautas palūkanas pasiliksite sau, tuomet Jūsų uždirbama graža bus 27%.

XIRR metodu apskaičiuota grąža parodo tikėtiną uždarbį, jeigu visas gautas įmokas perskolinsite už tokias pačias palūkanas. Tarkime, jeigu suteikėte paskolą su 27% metinėmis palūkanomis, tai XIRR grąža parodo kiek procentų uždirbsite, jeigu visas gautas įmokas (paskolos grąžinimus su palūkanomis) paskolinsite vėl už 27% metinių palūkanų. XIRR grąža yra didesnė negu metinė paskolos palūkanų norma, kadangi reinvestuojant gautas įmokas, palūkanos uždirbamos ne tik nuo pradinės paskolintos sumos, bet ir nuo gautų palūkanų.

Skaičiuoklę galite parsisiųsti čia: Investicijų skaičiuoklė

  1. Investicijų suvestinė skirta palyginti investicijas atliktas per skirtingas tarpusavio skolinimo (P2P) platformas.

Uždirbtas pelnas apskaičiuojamas kaip gautų palūkanų, delspinigių ir antrinėje rinkoje patirto pelno/nuostolio suma. Uždirbtą pelną mažina sumokėti komisiniai mokesčiai ir blogos paskolos (blogomis paskolomis patartina laikyti tas paskolas, kurių įmokos vėluoja daugiau negu 90 dienų). 

Svarbu! Bloga paskola laikoma ne vėluojančių įmokų suma, tačiau visas vėluojančių paskolų likutis, kadangi jeigu paskolos gavėjas 90 d. vėluoja mokėti bent vieną įmoką, labai didelė tikimybė, kad jis nemokės ir visų kitų įmokų, dėl ko bus nutraukiama sutartis ir pradedamas išieškojimo procesas. Tokia paskola turėtų būti nurašyta (sumažinamas uždirbtas pelnas), tačiau jeigu išieškojimo procesas pavyksta ir kažkokia dalis ar visa paskola yra išieškoma, tuomet atgauta paskola bus apskaitoma kaip grąžinta paskola, o blogų paskolų suma mažės.

Skaičiuoklę galite parsisiųsti čia: Investicijų skaičiuoklė

  1. Trečioji skaičiuoklė skirta įvertinti paskolų portfelio grąžą, atsižvelgiant į vėluojančias paskolas bei įvertinti kompensacinio fondo įtaką grąžai.

Svarbu suprasti, kad jeigu paskola vėluoja, ne tik negautos įmokos, bet visa paskolos suma turi būti vertinama kaip potencialus nuostolis.

Tarkime, suteikėte paskolą sukčiui, kuris paskolą paėmė pasinaudodamas kito asmens tapatybe. Tokiu atveju tikimybė atgauti paskolintus pinigus yra labai maža, todėl, jeigu kaip nuostolį vertinsite tik negautas paskolos įmokas, Jūs dirbtinai didinsite savo investicijų grąžą.”

Skaičiuoklę galite parsisiųsti čia: Investicijų skaičiuoklė

Sėkmės!

Beje, jei norite, paklausti ar pasiūlyti patobulinti skaičiuoklę, kreipkitės į mane e-paštu. darius@finbee.com

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s